Roman Balšán: Rekonstrukce Labskozámeckého pivovaru
21. 01. 2021
| autor: Roman Balšán
ateliér prof. Ing. akad. arch. Jana Šépky na pražské UMPRUM | zvláštní cena Ministerstva průmyslu a ochodu ČR v rámci soutěžní přehlídky diplomových prací Diplomky 2020
Autorská zpráva
Diplomová práce se zabývá revitalizací areálu Labskozámeckého pivovaru v Litoměřicích. Důvodem volby tohoto zadání je předpoklad, že dnes chátrající historický pivovar může paradoxně svou případnou transformací vnést do hibernujících a v minulosti ustrnulých Litoměřic soudobý otisk, a být tak iniciátorem nového vývoje.
Labskozámecký pivovar je v Litoměřicích význačná stavba, a to jak svou polohou, tak svou zřetelnou přítomností v panoramatu města. Na pivovar je v této práci nahlíženo v širším regionálním pohledu a celou prací je nesena víra, že tato stavba, díky své případné zdařilé revitalizaci, může pozdvihnout celý přidružený region.
Typologie pivovaru je specifická, a tak možností využití těchto staveb je omezené množství. Právě pivovar v Litoměřicích je o to hůře uchopitelný, jelikož jeho velikost v rámci zdejší městské struktury je výjimečná a těžce funkčně naplnitelná. Situaci nepomáhá ani fakt, že skoro polovina prostor pivovaru se nachází v podzemí. Pivovarské sklepy mají velký potenciál, ale je jen omezené množství funkcí, které by tohoto potenciálu mohlo využít. V Litoměřicích se v současné době uvažuje o výjimečném projektu geotermálního vrtu, který by jim zajišťoval částečnou energetickou nezávislost. Vrtu by mohly využít na lázeňské účely, a tak existuje možnost, že by se staly novým českým lázeňským městem. Tento fakt vnímám jako zásadní motiv pro budoucí formování města a jeho nově vznikající identitu. Přítomnost lázní by z Litoměřic udělala významné regionální centrum. Naskýtá se zde možnost využití budovy pivovaru, v rámci níž by funkce lázní podtrhla kulturní význam takto zachované industriální památky, a zároveň mohla adekvátně využít specifických, ale cenných prostor bývalého pivovaru.