RSS Facebook

Karta stavby 

Úštěcká synagoga

 
1. máje 95 | Úštěk
GPS: 50°35'2.155"N, 14°20'19.000"E
Spoluautor:
Wenzl John (1849 - 1851)
Účel stavby:
Sakrální stavba
Výstavba:
1794 - 1851
Sloh:
klasicismus
O stavbě

Nová synagoga v Úštěku byla postavena místní židovskou komunitou roku 1794 na skalním ostrohu jako věžová klasicistní stavba z pískovce, s vysokými půlkruhově zakončenými okny a hlavním sálem na čtvercovém půdorysu (9x8,5m). Zvláštností synagogy byla učebna židovské školy a příbytek kantora, umístěný nezvykle v přízemí budovy.

V roce 1849 se židovská obec odhodlala k modernizaci budovy podle plánů místního stavitele Wenzla Jahna. Stavět se začalo v roce 1851 a téhož roku byla přestavba dokončena. Na severní straně byla přistavěna novorenesanční předsíň, kryjící kamenné schodiště na galerii i rozšířený vstup do sálu. Uvolněné zdivo bylo staženo železnými táhly, v suterénu byly vestavěny klenuté místnosti školy a příbytku pro kantora se společným vytápěním z předsíně. Především však byla budova synagogy zvýšena o nástavbu vysokou asi 1,2 m, která ještě zvýraznila její věžovitý tvar. Zvýšena byla také podlaha hlavního sálu a parapety vysokých oken. K synagoze byl vydlážděn široký přístup a zřízeno schodiště k mužskému a ženskému vstupu do předsíně. V hlavním sále byla vestavěna do tří stran rozšířená ženská galerie a synagoga byla vybavena novými lavicemi. Nově byla provedena dekorativní výmalba interiéru s maurskými motivy, která je neobyčejně zajímavou ukázkou raného historismu.

Po roce 1948 synagoga rychle chátrala, propadla se střecha a budova byla určena k demolici. Roku 1993 převzala synagogu federace Židovských obcí v České republice, která v letech 1995-2003 provedla její celkovou rekonstrukci.

Přestože nejde o rozměrnou budovu, rekonstrukce se mimojiné pro její polohu na okraji skalního ostrohu ukázala být neobyčejně komplikovaná. Zvláště náročné bylo závěrečné statické zabezpečení synagogy četnými injektážemi do obvodového zdiva a zejména ukotvení základů ocelovými mikropilotamy do skalního masivu.

Kde stavbu najdete

Mapy.cz

Literatura

Arno Pařík: Barokní synagogy v českých zemích, vydalo: Židovské muzeum v Praze, rok 2011

článek o obnově synagogy autora Arno Paříka

Odkazy

Oficiální stránky města Úštěk:
www.mesto-ustek.com

Společnost pro Úštěckou synagogu a hřbitov:
www.synagoga-ustek.org

Výskyty v jiných databázích

hrady cz:
www.hrady.cz

Turistika cz:
www.turistika.cz

Sakrální památky Ústeckého kraje:
www.sakralnipamatky.cz

[IMG]

Vstup

Nadační fond ZECHER

[IMG]

Východní pohled

město Úštěk

[IMG]

Jižní podhled

město Úštěk

[IMG]

Panorama

Wikimedia Commons

[IMG]

půdorysy

Barokní synagogy v českých zemích

[IMG]

Interiér synagogy

město Úštěk

[IMG]

Interiér školy

město Úštěk

[IMG]

Interiér školy

foto: Pavel Švarc

[IMG]

stav před rekonstrukcí

[IMG]

začátek rekonstrukce - nová střecha