Karta stavby
Biskupská rezidence
- Autor:
- Giulio (Julius) Broggio
- Účel stavby:
- Obytný dům
- Výstavba:
- 1689 - 1694
- Sloh:
- baroko
O stavbě
Trojkřídlý raně barokní palác stojí na místě původních budov kapituly vzniklých v 11. století, přestavěných v 16. století renesančně. Dnešní budova rezidence byla postavena v barokním slohu podle plánů Giulio Broggia v letech 1689-1694. Další součásti náležející rezidenci byly však budovány ještě později. Z roku 1710 pochází brána čestného dvora. Zahrady vytvořil ve 20. a 30. letech 18. století Broggiův syn Octavio.
Dvoupatrová budova rezidence je vybudována čelem k řece a vytváří spolu s katedrálou výraznou dominantu města. Stavba vyrůstá z vysoké podnože se štukovou pásovou rustikou. Má osový rizalit, na sever jsou tu dvě mělká křídla. Průčelí obrácené směrem k Labi je rytmizováno vysokým pilastrovým řádem a střídajícími se segmentovými a trojúhelnými frontony piana nobile. Obdobně je řešena fasáda čestného dvora, jen okna přízemí jsou na křídlech rámována mělkými slepými arkádami. Budova je propojena s katedrálou krytou chodbou.
Pod rezidencí jsou rozsáhlé sklepní prostory, které sloužily mj. pro zpracování a uskladnění vína. V přízemí je sala terenna zaklenutá křížovými klenbami na dvou pilířích; malý balkon má rokokovou tepanou mříž. Na stěnách visí dřevěné zlacené kartuše zachráněné ze zbořeného kostela sv. Michala.
V patře se nachází vysoký trůnní sál s unikátní nástropní malbou Mojžíšův zázrak vody. Východně od hlavního sálu následují místnosti s nástropními malbami K. V. Tietze. V západním příčném křídle je umístěna kaple sv. Vavřince s oltářní architekturou pravděpodobně od F. Kutschery. Pod kaplí se začátkem 70. let dokonce usadila StB, aby mohla odposlouchávat kardinála Štěpána Trochtu.
V patře se také nachází velká knihovna, vybudovaná z největší části koncem 18. století za biskupa Emanuela Arnošta z Valdštejna.
V roce 1958 došlo k zásadnímu statickému zajištění objektu a jeho nestabilního podloží. Rezidence stále slouží jako reprezentační sídlo litoměřických biskupů.
Kde stavbu najdete
Literatura
Kuča, Karel: Průvodce po Dómském náměstí v Litoměřicích, Biskupství litoměřické, Litoměřice 2011.
Odkazy
Biskupství litoměřické:
www.dltm.cz
Výskyty v jiných databázích
hrady cz:
www.hrady.cz
Turistika cz:
www.turistika.cz