Karta stavby
Zvonice katedrály
- Autor:
- Heinrich Ferstel
- Spoluautor:
- Franz Sander
- Účel stavby:
- Sakrální stavba
- Výstavba:
- 1883 - 1889
- Sloh:
- neorenesance
O stavbě
Původní starší gotický chrám ani novější barokní katedrála sv. Štěpána neměly věž vůbec. První byla vystavěna z popudu biskupa Huga F. Königsegga v letech 1716 až 1720, kdy byly vybudovány základy věže až do výše 11 metrů. Na nich pak spočívala pouze provizorní dřevěná nástavba.
Výstavbu nové novorenesanční zvonice inicioval biskup Anton Ludvík Frind, který zadal její projekt renomovanému vídeňskému architektovi Heinrichu Ferstelovi. Kvůli nedostatku financí byla stavba posouvána a došlo k ní až v letech 1883 - 89 za biskupa Emanuela Johanna K. Schöbela. Stavbu realizoval litoměřický stavitel Franz Sander, který musel původní návrh z důvodu problémů se zakládáním technicky přepracovat. Přitom poněkud zjednodušil i vnější vzhled věže. Franz Sander byl na svou realizaci náležitě hrdý, jako "Domturmbauer" se dodnes připomíná na svém náhrobku zpodobněním svého stavitelského výkonu namísto kříže.
Zvonice je situována severně od katedrály, v rovině jejího západního průčelí, s nímž je spojena arkádovým obloukem, na kterém je osazen znak biskupa Schöbela. Má formu šestipatrové štíhlé věže. Přízemí stojí na soklu z mohutných kvádrů, další podlaží jsou postavena z omítnutých cihel, na nárožích s bosáží. Poslední patro má výraznou kordonovou římsu, je provedeno z pískovcových kvádrů. Zvonici kryje odstupňovaná helmice se třemi lucernami a špicí, v rozích doprovázenou nižšími obelisky.
Spodní patra mají malá obdélná okénka, páté patro je bez oken, s velkými ciferníky hodin. Šesté patro se otevírá čtyřmi zvukovými okny s kruhovými záklenky.
Vstup do zvonice umožňuje portál v západní stěně, do třetího patra vede šnekové schodiště v trojbokém přístavku u východní stěny. Do dalších pater vedou schody uvnitř věže. Je vysoká 66 metrů, její čtvercový půdorys činí cca 9 x 9 metrů. Od roku 2010 je přístupná pro veřejnost.
Kde stavbu najdete
Literatura
Kuča, Karel: Průvodce po Dómském náměstí v Litoměřicích, Biskupství litoměřické, Litoměřice 2011.
Výskyty v jiných databázích
hrady cz:
www.hrady.cz
Wikipedie:
cs.wikipedia.org