Karta stavby
Vila ředitele Müllera
- Autor:
- Adolf Foehr
- Stavitel:
- Alwin Köhler & Co.
- Účel stavby:
- Obytný dům
- Výstavba:
- 1921 - 1922
- Sloh:
- Neoklasicismus, tradicionalismus
- Lidový název:
- ředitelská vila
O stavbě
Spolu se stavbou továrny Glanzstoff Fabrik Elberfeld vznikla řada nových administrativních i obytných domů včetně honosné vily čp. 485 ředitele podniku Müllera. Autorem stavby je prokazatelně významný německo-český architekt Adolf Foehr. V některých pramenech se mylně uvádí informace zřejmě převzatá z Industriální topografie ústeckého kraje, že autorem budovy je Fritz Lehmann. Ten sice pro Glanzstoff několik domů také projektoval, ale až později. Naše databáze bude časem o tyto stavby doplněna.
Ředitelská vila je podsklepená třípatrová budova vyznačující se prostou fasádou s půlkruhovým rizalitem a valbovou střechou se čtyřmi velkými, křižmo orientovanými vikýři. V suterénu se nacházela kuchyně, dva pokoje a technické zázemí. V půlkruhovém rizalitu na severní straně fasády byly dvě malé místnosti původně sloužící pro sklad zeleniny a vína.
Nástup do budovy byl na západní straně řešen dvěma krytými předloženými schodišti, na východní straně byla situována terasa s dalším vchodem. Parter a první patro byly propojeny velkou halou s trojramenným schodištěm se třemi podestami. Z haly byl přístupný pánský pokoj, salon a jídelna. Vlevo od vestibulu pak byla šatna, záchod, vpravo kuchyň. V přízemí byly do půlkruhového rizalitu vloženy dva kruzové arkýře.
Všechny místnosti v prvním patře byly přístupné z pochozí galerie. Jednalo se o další obytné prostory: ložnice s koupelnou, pokoj dcery s budoárem a dva pokoje pro hosty v četně další koupelny.
V podkrovním patře byla chodba, z níž byly přístupné další tři pokoje pro hosty se zázemím, sušárna a žehlírna. Po sklopném schodišti odsud byla ještě přístupná půda. Světlá výška jednotlivých pater se odzdola nahoru postupně zmenšuje (4,10m - 3,50m - 2,60m).
Realizace vily se ujala místní filiálka ústeckého stavebního podniku Alwin Köhler & Co. Vila měla v době svého vzniku velice moderní systém elektrického vytápění.
Původní výbava interiérů zřejmě vzala za své, vila byla přizpůsobena pro administrativní potřeby Glanzstoffu a bytového bydlení.